Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Jak naučit byznysmeny morálce

S bývalým předsedou Nejvyššího soudu Velké Británie o baronce T., referendu a dědičné poctivosti

33 cudlin R18 2013 • Autor: Respekt
33 cudlin R18 2013 • Autor: Respekt
33 cudlin R18 2013 • Autor: Respekt

Do minulého roku Nicholas Phillips (75) předsedal nově vzniklému Nejvyššímu soudu Spojeného království. V roce 2011 se stal členem Podvazkového řádu – nejstaršího fungujícího rytířského řádu na světě, který je určen pro panovníka a dvacet pět nejvyšších britských šlechticů. Po odchodu do důchodu byl pověřen vytvořením regulačního orgánu pro britská média, o němž se začalo uvažovat po sérii skandálů s nelegálními odposlechy v mediálním impériu Ruperta Murdocha. Do Prahy lord Phillips přijíždí na pozvání studentského spolku Common Law Society přednášet o ústavním soudnictví.

Byl jste jedním z dvou tisíc hostů, kteří se účastnili v londýnské katedrále svatého Pavla pohřebního obřadu bývalé premiérky Margaret Thatcherové. Co vás nejvíc zaujalo?

Zcela nejvíc červený klobouk v záplavě černých, který měla jedna z členek vlády, jež seděla přede mnou. Přestože šlo o konzervativní političku, vzala si barvu typickou pro opoziční socialisty, navíc vzhledem k situaci šlo o, řekněme, odvážnou volbu. Byl jsem i na pohřbu Winstona Churchilla, takže mám srovnání. Zatímco Churchillovu rakev poslali po řece Temži a všechny nákladní jeřáby, které míjela, symbolicky sklonily hlavu, pohřeb Thatcherové byl o poznání více civilní.

Pro řadu lidí je nicméně stále ikonická figura. Její reformy, privatizace, to vše vyvolalo radikální sociální změny. Někteří lidé ztratili kvůli tomu vliv, jiní sociální ochranu a doteď jí to nezapomněli. Pro jiné byla naopak hrdinka, která dostala zemi z velmi špatné ekonomické situace. Ty skupiny nemají téměř žádný průnik. Proto stejně jako za svého života expremiérka Thatcherová polarizuje Velkou Británii i po své smrti.

Britská politika právě prochází zásadní proměnou. Po desetiletích, kdy se u moci střídaly dvě strany, vládne koaliční kabinet konzervativců a liberálů. Projevilo se to už nějak v praxi?

Liberální demokraté konzervativcům v kabinetu tak trochu nasadili pouta v některých jejich vyhraněných postojích, včetně postoje k Evropské unii. Tím se však zároveň otevřela příležitost těm, kdo jsou více napravo, aby se ještě víc začali radikalizovat. Vznikla například protievropsky orientovaná strana UKIP.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].