10 kom2
10 kom2 • Autor: Respekt

Klasický popis rozdílu mezi Evropou a Spojenými státy praví, že zatímco Evropa kdysi v reakci na velkou hospodářskou krizi dala světu vojenské diktatury a rozpoutala druhou světovou válku, Spojené státy vytáhly z rukávu Franklina D. Roosevelta a jeho Nový úděl. Je to samozřejmě příliš jednoduchá zkratka, přesto stojí za to si ji někdy připomenout.

Evropou minulý týden otřásly výsledky voleb v Itálii, kde jednoznačně prohrál dosavadní, Evropskou unií posvěcený program úsporných opatření a reforem technokratického premiéra Maria Montiho. Místo toho Italové volili buď tradiční strany odmítající nepopulární opatření, nebo rovnou úplnou alternativu ke stávajícímu politickému systému v podobě hnutí bývalého komika Beppeho Grilla (viz článek na str. 40). 

Italské volby ukázaly, že zejména na jihu Evropy si ekonomické potíže vybírají tvrdou politickou daň. Proti receptu na krizi v podobě utahování opasků se svržením vlády vzbouřilo Bulharsko a Slovinsko, bouří se Řecko, Francie recept odmítla před devíti měsíci, když zvolila prezidentem Françoise Hollanda. Nic z toho samozřejmě neohlašuje konec demokracie, přinejmenším Itálie však ukazuje, že touha po nestandardních politických řešeních sílí. Úsporná opatření se totiž nikde v Evropě zatím nemohou pochlubit výsledky, které by lidem dávaly naději na lepší budoucnost.

Evropa – jak známo – reagova­la před několika lety na krizi zavedením úsporných opatření především na popud Evropské centrální banky a Německa. Ve hře byl i jiný postup, například prosazení společných evropských dluhopisů, což by mohlo uklidnit paniku na finančních trzích, které trestaly zadlužené státy vysokými úroky a přibližovaly je tak k bankrotu. Debatě však dominoval německý strach z inflace, morálního hazardu a potřeba vysvětlit německému domácímu publiku, proč má platit dluhy jiných zemí.

4. února - 10. března 2013, č. 10/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

4. února - 10. března 2013, č. 10/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte