27 A varianta R34 2012
27 A varianta R34 2012 • Autor: Respekt

Když Tomas Mazetti naváděl ráno 4. července své malé letadlo nad území Běloruska, doufal, že velitelé protivzdušné obrany budou po včerejších oslavách státního svátku vyspávat kocovinu. Jeho odhad byl správný. Přeletěl nad státní hranicí tak nízko, že viděl vojáky ve strážních budkách, ti se však neodvážili vzbudit své nadřízené kvůli vrčícímu čmelákovi, který vypadá jako práškovací letadlo. Netušili však, že náklad v letadélku je výbušnější než nálože vojenských bombardérů.

Mazetti se vznesl výš a nad Minskem shodil osm set plyšových medvídků, kterým se automaticky otevřely padáky a vítr je zanesl do širokého okolí. Ve vesnici Ivjanec byli ostražití. Do polí ihned vyrazila obecní úklidová četa a její členka Světlana Turková Rádiu Svobodná Evropa potvrdila, že když medvídky přinesli na policejní stanici, už jich tam byla celá hromada. V plyšových pacičkách drželi transparenty s nápisy jako například „Potřebujeme svobodu projevu“.

Jenže ani v diktatuře Alexandra Lukašenka není dost policistů a uklízečů, takže někteří medvídci padli do rukou lidí, kteří je vyfotografovali a pověsili na web. A nastal poprask. Tomas Mazetti a jeho kolegové ze slavné švédské reklamní agentury Studio Total už vyvolali svými guerillovými kampaněmi v minulosti vášnivé reakce veřejnosti, ale tentokrát se jim povedlo dát do pohybu celý jeden stát. Výsledkem je vykázání švédského velvyslance z Běloruska, zatčení několika aktivistů, ale také vyhazov dvou běloruských generálů z funkcí a světová mediální vlna.

Brusel se zlobí

Běloruský bloger Anton Surapin je už přes měsíc ve vězení za to, že fotografie plyšových medvídků zveřejnil na svém blogu, 8. srpna byly zatčeny novinářky Irina Kozliková a Julie Daraškevičová kvůli tomu, že se s plyšovými hračkami vyfotografovaly na ulici v Minsku. Dvě mladé ženy dostaly pokutu ve výši zhruba 300 eur, ale Surapinovi a dalšímu aktivistovi Bašarymauovi hrozí až sedm let vězení za „napomáhání“ švédské akci.

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte