Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Břeclav není na naši omluvu,

říká k poslední "romské" kauze šéf nejsledovanějšího zpravodajského serveru

43 archiv R22 2012 • Autor: Respekt
43 archiv R22 2012 • Autor: Respekt

Minulý týden došlo k nečekanému zvratu v případu patnáctiletého chlapce, kterého měli v dubnu v Břeclavi napadnout a těžce zranit tři Romové. Policie zjistila, že školák se zranil sám při pádu ze zábradlí a útok si vymyslel, protože se bál reakce své matky. Závěr policie stočil pozornost k médiím, z nichž mnohá naskočila na „romskou linku“ a psala o ní jako o samozřejmosti, aniž by šlo o ověřenou informaci. O břeclavském poznání mluví šéfredaktor serveru iDNES.cz Michal Hanák.

Tvrdíte, že iDNES.cz informoval o břeclavské kauze nestranně. Sedmnáctého dubna, dva dny po domnělém útoku, jste ale v titulku na své hlavní stránce psali o případu chlapce „brutálně zbitého Romy“, ačkoli nebylo k dispozici více svědectví, vše stálo na výpovědi jen toho chlapce. Kde je v tom nestrannost?

Nestrannost je v tom, že jsme se nespokojili jen s chlapcovým tvrzením. Jeli jsme do Břeclavi, snažili se dobrat podstaty případu, a to i přímo uvnitř tamní romské komunity. Tak jsme mohli později jako první zpochybnit věrohodnost chlapcovy výpovědi. Upozornili jsme, že měnil popis událostí a že policie má více vyšetřovacích verzí.

Ve vámi zmiňovaném článku ze 17. dubna jsme se dopustili editorské chyby. Setřeli jsme rozdíl mezi chlapcovým tvrzením a holými fakty. Jeho tvrzení jsme podali, jako kdyby to byl fakt. To byla chyba, ale byl to případ jednoho článku.

Kde se ale bere ta lehkost nebo ochota bez ověřování uvěřit a napsat, že něco udělali Romové?

My lehce a bez ověřování žádné informace nepouštíme. Ale když oběť útoku řekne, že ji zbili Romové, policie hledá tři snědé muže, jak to sama formulovala, a nejsou žádní další svědci, nemáte možnost to nějak víc ověřit.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.