Chci stavět, už ne bořit.
Chci stavět, už ne bořit. • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Na první pohled to vypadalo, jako bychom se dívali na tu lepší tvář české politické scény. Takový scénář přece musel napadnout každého, kdo si aspoň trochu přál pokračování vlády Petra Nečase. Věci veřejné beznadějně držené v sevření nepravomocně odsouzeného úplatkáře Víta Bárty se rozpadnou na dvě části. Ta rozumnější, politicky čitelnější část se srotí pod vedením Karolíny Peake a vláda bude moci fungovat dál. Když se tak stalo a člověk si vlastně poprvé začal víc všímat, kdo že to v klubu Věcí veřejných vlastně sedí, zdálo se, že k Peake přecházejí samí sympatičtí (ano, i taková kategorie hraje v politice roli) lidé zajímavých profesí. Představa vlády bez dvojice tragédů Bárta-John nevypadala úplně špatně, zvlášť po zveřejnění posledního průzkumu politických preferencí, kde komunisti drží druhou pozici. Jenže jedna věc jsou představy, a druhá realita. Ať už pondělní koaliční rozstřel dopadne jakkoli, střízlivý pohled na celou situaci nevyznívá pro Nečasovu vládu dobře.

Do éry přeběhlíků

Co tedy hraje proti vládě? Měla by záviset na lidech, kteří ještě nedávno bez jakýchkoliv skrupulí politicky kryli projekt, který teď všichni včetně Nečase bez výhrady odsuzují. Nabírání těchto lidí do nové strany Karolíny Peake se navíc děje způsobem, který nese všechny rysy kupčení a neprůhlednosti. Proč má vláda a celá země čekat týden, až se někdo rozmyslí, kam se přidá? A k& …

2012_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2473

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte