V Německu i jinde probíhají už po léta diskuse, zda vydat či nevydat Hitlerův Mein Kampf, kdysi „kanonický“ text německého nacismu. Co vlastně výlevy zkrachovalého gymnazisty a malíře obsahují tak démonického, že hrozí destabilizovat zemi po téměř sedmdesáti letech demokratického vývoje a výchovy? V době svého rakouského pobytu jsem knihu, která je v německy mluvících zemích v mnohé domácí knihovně a za mnohým trámem, také četl a jediné, co mne na ní zaujalo, byla nápadná stylistická podobnost s romány Karla Maye – byla to jediná beletrie, kterou Hitler ve větším množství četl. Nezakázat raději preventivně i mayovky? Není kámen úrazu boje proti nacismu, stejně jako boje proti drogám, v tom, že tvoří lákavé ostrůvky zakázanosti v jinak zcela permisivním prostředí? Když nám to zakazují, to tedy musí být… Úměrně k tomu roste i zájem. Vypovídací hodnota odkazu v Googlu má jistě své meze, ale přesto ji zde uvedu (ke 22. 2. letošního roku, v milionech, zaokrouhleno): Hitler – 150, Marx – 102, Freud – 52, Stalin – 42, Lenin – 37, Goethe – 11 (pro zajímavost a srovnání: cannabis – 66, heroin – 47, kokain – 10).

Stín poslední světové války leží, myšlenkově stále jen málo zpracován, nad celou Evropou a s léty se jeví spíš prodlužovat a houstnout, už proto, že pamětníci téměř vymřeli.…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte