radiohead.jpg
radiohead.jpg
66A_R09_2011.jpg
66A_R09_2011.jpg

Děkujeme za vaši trpělivost, vydáme to v sobotu. Tak stroze anoncovali britští Radiohead předminulé pondělí vydání svého osmého alba The King of Limbs. Nakonec se nejočekávanější deska roku objevila na webu coby placený download ještě o den dříve. Z jistého úhlu pohledu se to dá považovat za zpackanou reklamní kampaň, oxfordská pětice se ovšem málokdy řídila osvědčenými zvyklostmi.

Posluchači si nikdy nebyli jistí, zda snaha pokoušet hranice a neopakovat již jednou vyzkoušené (hudebně i marketingově), je pokaždé sázka na šťastnou kartu. Poslech The King of Limbs není v tomto směru výjimkou. Namísto radikálních zvratů ale přináší skromnost projevu všech hráčů a intimitu. Nenápadnost se tu leckdy nebezpečně blíží nenápaditosti, a přestože je pečlivě propracované, v diskografii Radiohead se jedná o nejsnáze přeslechnutelné album. Problém ale není na straně kapely, ta úmyslně neútočí na ucho posluchače žádným bombastickým či chytlavým motivem. Chce, aby sám překonal vlastní otupělost.

 

Žádný převrat

Vliv Radiohead na hudební scénu posledních dvou dekád lze stěží přecenit. Dokázali držet krok s atmosférou doby, třikrát se dokonce stali iniciátory změn hudebního mainstreamu. Deskami Pablo Honey a The Bends se vyloupli z podhoubí kapel, jež se počátkem 90. let vezly na vlně pocitů generace X. Ta po pádu thatcherismu a reaganismu už nechtěla dát vzdělání do služeb…

2011_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte