Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Rodinná kronika Evropy

Evropské dějiny ve vzpomínkách hraběnky Czapské

62_R09_2011_n.jpg
62_R09_2011_n.jpg

62_R09_2011_s.jpg
62_R09_2011_s.jpg
Po kom jsme zdědili to polské vlastenectví a nenávist vůči Rusku? Od matky Rakušanky, jako důsledek výchovy cizích guvernantek, od národnostně indiferentního otce? Matka nás učila milovat ujařmenou vlast, zpívat Boże, coś Polskę…, ale taky Kde domov můj – českou národní hymnu, stejně jako nás učila se modlit.“ Pestré národnostní i náboženské propletence, příběhy z rodinného šlechtického života, překvapivé odkazy na české reálie a všudypřítomné postřehy i jemné úvahy, to vše tvoří vzpomínkovou knihu Evropa v rodině. Maria Czapska (1894–1981) v ní přitažlivě vykresluje nejen nenávratně zmizelý svět svých blízkých: evropských šlechtických rodin 18. a 19. století, ale i období převratných politických změn, které přinesla první světová válka.

 

Šlechta v revolučním světě

Dětství prožila Czapska v kruhu velké rodiny na území bývalého polsko-litevského státu, tehdy ovládaného ruským carem. Se začátkem 20. století se tento starý svět začal hroutit a první světová válka prudce zpřetrhala staletí trvající tradice: rodina Czapských přišla o veškerý svůj majetek, neboť zůstal za polskými hranicemi v sovětských rukou. Marii i jejím sourozencům byl ale už od dospívání mnohem bližší civilní a angažovaný život polské inteligence; život, jaký by ještě pro její babičku i matku nebyl vůbec představitelný. Společně se svým bratrem Józefem Czapským se stala…

2011_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte