Kdyby byl Josef Dobeš ministrem pro aféry, můžeme být spokojení. Bohužel vede školství. Rezort, na němž závisí budoucí rozhled a intelektuální kondice této země. Že píše opilý seminární práce o sobě samém pro šéfku své kanceláře (už čtvrtou v pořadí), bychom mu snad ještě odpustili, rozvrácené ministerstvo, zpochybňování potřeby dobrého vzdělání nebo potopení reformy speciálního školství už hůř. Výběr ultrapravicového xenofoba a někdejšího kandidáta Národní strany za náměstka ministra si pak nelze vysvětlit jinak, než že zcela ztratil soudnost.

Soudce z lidu

Ladislava Bátory si Respekt všiml poprvé už před sedmi lety. Tehdy coby laický soudní přísedící docházel na Obvodní soud pro Prahu 7 a rozhodoval o vině a výši trestu delikventů. „Pokud bych se měl s někým ztotožnit, byl by to určitě Jörg Haider nebo Jean-Marie Le Pen,“ vysvětloval své politické názory, které prý ovlivňovaly i jeho soudcovskou práci. Bylo to znát – jeho hlas coby jeden ze tří poslal například na šest let za mříže romského zloděje, který okrádal záchranáře a oběti během povodní. Za podobný delikt dostali „bílí“ recidivisté o pár měsíců později jen osmiměsíční podmínku.

Soudce z lidu Bátora také zažaloval sochaře Davida Černého za hanobení národa kvůli výroku, že Češi připomínají „zknedlíkovatělou hmotu“. On sám přitom o porevolučním režimu mluvil jako o „zednářském zřízení“. O tři…

2011_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1554

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte