Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Šedá, nebo zelená Čína?

„V čínském vnitrozemí stojí větrné farmy, které vůbec nejsou napojené na rozvodnou síť,“ říká novinář Henrik Bork. Čínská záliba v zelených technologiích, která je pro budoucnost světa klíčová, má podle něj zatím velmi mělké kořeny.

Na americké ambasádě v Pekingu předloni nainstalovali program, který výsledky pravidelného měření smogu každou hodinu posílá na Twitter. Číselné měření kvality ovzduší, které se pohybuje na škále od jedné do pěti set, systém automaticky převádí do slovního hodnocení. Pravidelně se v něm opakují slova „špatné“ a „riskantní“, ale během listopadového pobytu Respektu v Číně se stalo něco, s čím ani programátoři nepočítali.

„Programátoři nevěřili, že je možné, aby měření přesáhlo stupeň 500. V žertu proto nastavili, že se při jeho překročení na Twitteru objeví hláška „crazy bad“, „šíleně špatné“, vypráví Jonathan Watts, novinář specializující se na životní prostředí v Číně. Tato hodnota představuje dvacetinásobek doporučení Světové zdravotnické organizace a skoro dvojnásobek toho, co bývá naměřeno v amerických městech, v jejichž okolí zuří lesní požáry

. „No a teď se to opravdu stalo,“

dodává Watts. Na Twitteru se objevilo „crazy bad“. Obyvatelé Pekingu odkaz na stránku hromadně sdíleli na svých webových profilech a americká ambasáda systém rychle přeprogramovala. Místo „šíleně špatné“ se na Twitteru objevilo „mimo index“.

Nedýchatelný vzduch a zničené životní prostředí jsou daní, kterou Čína platí za svůj hospodářský zázrak. Emise skleníkových plynů a jejich vliv na planetární…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.