V komentáři pro minulé číslo Respektu jsem se pokusil nastínit, co je potřeba udělat – krátkodobě a dlouhodobě –, aby se eurozóna nerozpadla.Objevila se tam i věta, že „rozpad eurozóny by bezpochyby vedl k rozpadu Evropské unie“. Leckdo se mne ptá, jak to mohu tak rezolutně tvrdit, proč naháním lidem strach a podobně. Tady je vysvětlení.

 

Mávat křídly

Je velkou chybou, že situaci v Unii a eurozóně komentují především ekonomové. Měli by ji totiž analyzovat také (či dokonce především) odborníci na ústavní právo a znalci skomírající disciplíny zvané státoprávní věda. Z historie je totiž známo, že existují národní státy, unitární státy, federace a konfederace. To jsou ony osvědčené, stabilní a životaschopné útvary. Pokud se nově vytvořený útvar ocitne někde mezi těmito variantami v nevyzkoušené formě, bude nestabilní, neklidný, a může být nebezpečný i pro své okolí.

Nestabilní útvar je pak svou dynamikou (mohli bychom tomu říkat zákonitý vývoj) tažen směrem k útvaru stabilnímu a vyzkoušenému. Buď dopředu směrem k federaci, nebo zpět, směrem k národním státům. Integrační proces je pak třeba chápat jako přelet ptáka nad mořem. Je třeba pořád mávat křídly, dokud nedoletím ke stabilnímu útvaru, tedy k pevnině.

Evropa vykročila skrze svou první…

2011_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte