První a zatím nejlepší český prezident se vzbouřil proti rozhodnutí ocitnout se v jednom pytli s ruským předákem Vladimirem Putinem a dosáhl svého. Od tohoto časopisu asi nikdo neočekává, že mu takový počin bude proti srsti, a skutečně není. Fakt, že churavějící muž sebral energii, dal průchod své nevoli a pohrozil, že vrátí cenu Quadriga, se nám líbí. Člověk má držet osud ve svých rukou, pokud to nepřesahuje jeho síly, a váha Havlovy morální autority je bez diskuse. Putin zůstal bez ceny, zato Havlova ochota bouchnut do stolu, i když jsou možná ve hře „nejvyšší zájmy“ Německa a Ruska, je sympatická. Proč by sebou měl člověk nechat orat kvůli nějaké medaili?

Quadriga je definována jako ocenění pro ty, jejichž „odvaha strhává zdi a jejichž odhodlání staví mosty“. Dá se předpokládat, že když Havel ocenění před dvěma lety přebíral a vstupoval tak do společnosti Helmuta Kohla nebo Michaila Gorbačova, jméno bývalého důstojníka KGB Putina bylo to poslední, co mu přišlo na mysl. Zápis Putina do seznamu oceněných ostatně nenaštval jenom bývalého disidenta, cenu vrátil i dánský umělec Olafur Eliasson a ze správního výboru organizace, jež cenu udílí, odstoupil šéf německých Zelených Cem Özdemir. O to ale nejde.

Pokud přiznáme debatám na sociální síti Facebook autentičnost, pak řada…

2011_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte