78_bouchal_archiv_autora_R0_n.jpg
78_bouchal_archiv_autora_R0_n.jpg

Když senátor za ODS Jiří Oberfalzer přišel s nápadem na novelu volebního zákona, myslel to jistě dobře. Senát nedávno schválil jeho návrh zvýšit počet preferenčních hlasů, které může volič udělit ve sněmovních volbách, ze čtyř na šest a současně snížit počet hlasů, které kandidát potřebuje na to, aby poskočil na vyšší místo kandidátky, z pěti na čtyři procenta. Občané by tak získali ještě větší vliv, než jaký využili už v loňských volbách, aby do sněmovny prosadili nové, „nezkažené“ poslance. Vypadá to tedy jako rozumný návrh, v praxi však může mít řadu negativních dopadů.

 

Rizika nejsou malá

Jak by se mohly projevit? Například nárůstem populismu. Studie z jiných zemí toto riziko potvrzují. Poslanec, toužící po preferenčních hlasech, může začít prosazovat nesmyslné, ale populární regionální projekty (za veřejné peníze) a slibovat voličům akvaparky či fotbalové stadiony.

Dalším nebezpečím je ztráta motivace poslance pracovat pro vlastní stranu a posílení potřeby hlasovat v parlamentu „na vlastní pěst“, aby potěšil voliče ve svém regionu. Vliv strany na hlasování poslanců zeslábne, protože dosavadní páka ve formě kontroly nad umístěním konkrétního člověka na kandidátce už nebude tak účinná.

Důsledkem může být nestabilita vlád, nepředvídatelná tvorba zákonů a z toho vyplývající oslabení demokracie. Voliči totiž sice nadále volí strany s jejich programy,…

2011_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte