Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Děkujeme, zůstáváme

Zpráva z nemocnice, odkud nikdo neodchází

Jan Zagroba povinnou přípravu rozhodně nepodcenil. Obesílal kolegy e-mailem, hučel do nich na osobních schůzkách a uspořádal debatu, na které lékaři z jiných nemocnic vysvětlovali, proč je důležité připojit se k protestní akci Lékařského odborového klubu Děkujeme, odcházíme. Jenomže nakonec se šéfovi odborářů ve Fakultní nemocnici Ostrava sešlo všeho všudy pět podepsaných výpovědí. Na obří ústav zaměstnávající 460 lékařů je to málo a ortoped Jan Zagroba se nakonec po konzultaci s centrálou rozhodl ponechat jména nespokojenců v tajnosti a výpovědi včetně té své nepodat. „Naše nemocnice je prostě řízená tak, že lékaři jsou relativně spokojení a loajální,“ říká odborář, který se k protestu podobně jako spousta kolegů připojil hlavně kvůli nespokojenosti s centrálním řízením českého zdravotnického systému. Jsou to známé věci: ministerstvo za 20 let nestanovilo základní standardy péče, na kterou má pacient nárok z veřejných peněz. V chaotickém organismu peníze často tečou tam, kde si je manažeři a politici vybojují, a ne tam, kde jsou nejvíc potřeba. Vůči vlastní nemocnici však Jan Zagroba zásadní výhrady nemá. Vydali jsme se zjistit, co vlastně jeho kolegy drží na místě.

Staň se manažerem

Kdyby uspořádali odboráři svou akci před pěti lety, dost možná by se v ostravské fakultní nemocnici setkali s daleko větším úspěchem. Ústav na tom…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.