2-kom-slonovina_n.jpg
2-kom-slonovina_n.jpg

Na dvou místech se v těchto dnech Afrika snaží vyhnout válkám a pogromům. V Pobřeží slonoviny po prezidentských volbách hrozí válka jihu proti severu, křesťanů proti muslimům, „domorodců“ proti potomkům západoafrických gastarbeitrů, kteří do země kakaových plantáží přišli v minulých desetiletích. V Súdánu se v neděli konalo referendum o odtržení nearabského jihu a zemi stále straší návrat války, která v letech 1980–2005 zhatila dva miliony životů.

2-kom-slonovina_s.jpg
2-kom-slonovina_s.jpg
Na první pohled se tedy zdá, že pokračuje zacyklený seriál afrických krizí, které nemá smysl příliš pozorně sledovat, protože jsou stále stejné: neřešitelné, nepochopitelné, vzdálené, brutální. Skutečnost je ale jiná. Obavy z bojů jsou samozřejmě oprávněné, ale v Súdánu i v Pobřeží slonoviny probíhají dva nové, jedinečné pokusy, jak africkým konfliktům zabránit.

 

Sousedé se starají

Povolební Pobřeží slonoviny působí nehybně. Dosavadní prezident Laurent Gbagbo pořád odmítá uznat svou porážku ve druhém kole prezidentských voleb. Nechce odejít z funkce ani ze země. Nezlákala ho ani americká nabídka, aby nechal prezidentství a užil si politický důchod ve Spojených státech, kde už v Atlantě žijí jeho příbuzní. Gbagbo, historik s doktorátem z pařížské Diderotovy univerzity, místo toho své stoupence štve proti všem cizincům. Proti dělníkům z Mali či Burkiny Faso, proti pracovníkům OSN i proti…

2011_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte