Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Snadná cesta viru

Přišel čas k rozhodnému kroku premiéra

Vláda Petra Nečase přestala existovat, a to nehledě na to, jestli se za nějakých okolností udrží u moci. Rozhodně už nebude stejná. Je dobře, že se premiér rozhodl k jasnému kroku a oznámil, že kdokoli spojený s bezpečnostní agenturou ABL nesmí být ve vládě a ani na pozicích náměstků ministrů. Rezignací Víta Bárty celá věc rozhodně skončit nemůže.

Kdo jsou VV

Situace kolem Věcí veřejných se vymyká měřítkům běžných kauz hned v několika ohledech. Nejde zde o selhání jedince či několika lidí, nejedná se o osamocenou korupční či jinou aféru, nebavíme se o indiciích. Ne, sledujeme příběh strany, která vznikla jako vyšlechtěný vir, který měl být vpuštěn do systému a parazitovat na něm. To se podařilo a my nyní jen s překvapením sledujeme, jak je to snadné a kam až to může vést.

Od počátku bylo zřejmé, že VV jsou zvláštní projekt. Nejdříve sympatická stranička z jedné čtvrti Prahy se velmi rychle dostala vzhůru. Sehnala si populárního moderátora z televize Radka Johna a udělala ho předsedou. Podařilo se přilákat hodně mladých a šikovných političek, které dodaly pocitu svěžesti a upřímného nadšení. Pak chytrá kampaň mířící proti dinosaurům v politice. Za tím vším Vít Bárta, šikovný stratég, majitel soukromé bezpečnostní agentury ABL, bohatý muž s dobrými konexemi, který zajistil finance na kampaň. Nikdo netušil, co vlastně strana chce prosazovat, jedni…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].