Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Absurdní svár o Odcházení

Václav Havel je kulturní a politický fenomén, jaký u nás nemá obdoby. Dalo se tedy čekat, že jednou přijde čas, kdy se tábory jeho adorátorů a bořičů střetnou. Že se tak ovšem stane při příležitosti premiéry Havlova filmu Odcházení, čekal asi málokdo. Pro mediální debatu, která film od minulého týdne provází, nenajdeme vhodnější termín než ten, který právě Havel v Česku proslavil – je absurdní.

Ostré zuby

České filmové kritice se oprávněně vytýká, že je ve své většině jaksi bezkrevná, argumentačně chabá, vůči všemu domácímu již předem smířlivá, že často jen kopíruje vkus většinového publika a místo aby divákům nastolovala nová témata, je ve vleku nabídky marketingových kampaní velkých filmových studií. Ovšem Havlův film se pro ni stal výzvou, aby konečně ukázala své ostré zuby.

Odcházení se v médiích vyčetlo leccos. Dokonce i to, co je u nás jinak zvykem chválit: masivní reklamu a zapojení spřízněných herců, ba dokonce i rodinných příslušníků. I dál to ale film schytal na všech stranách. Byl označen za parodii na úrovni ochotnické zábavy ve stylu Zuzany Bubílkové (Tereza Spáčilová), za teroristický atak diváků (Kamil Fila), za nudný, až otravný (Irena Hejdová), byla vznesena i otázka, zda jde vůbec o film (Petr Fischer).

Nedá se to bohužel brát jako v jádru pozitivní důkaz toho, že tu dorostla nová generace, která už má od…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.