79_machacek_foto_archiv_red_n.jpg
79_machacek_foto_archiv_red_n.jpg

 

Americká hypoteční krize, jež přerostla v celosvětovou krizi finanční a hospodářskou, která prozatím vyústila do eurokrize. Všechny tyto převratné jevy s sebou pochopitelně přinášejí vření a bublání v politické diskusi, v ekonomické publicistice i v ideologii. Doprovodným jevem ideologicky zjednodušené interpretace událostí je chytlavé, ale falešné moralizování, cosi, co bychom mohli nazvat morálním kýčem v ekonomii. Zkusme se na některé tyto jevy podívat podrobněji.

 

Spořit je moudré, utrácet je nemravné, dluhy jsou špatné

Svět je uzavřený systém. Aby mohl někdo někde spořit, musí někdo jiný někde jinde utrácet. Kdyby všichni začali jenom spořit a nikdo se nezadlužoval, světová ekonomika se zastaví a posléze úplně zhroutí. A kdo je vlastně nemravný? Ten, kdo si půjčil, nebo ten, kdo půjčil?

Svět hodnot sem můžeme vpustit teprve v okamžiku, kdy dojde k porušení kontraktu. Nemravné je půjčit si peníze s úmyslem je nevrátit. Nemravné je ale také například půjčování peněz s úmyslem zmocnit se majetku dlužníka.

Samotné půjčování si peněz však je a bude normální. Je třeba normální, že lidé spoří a zároveň jsou zadluženi, že v určitém stadiu se rodina (když děti studují) zadluží a když děti odrostou, začne více spořit.

Nezadlužené firmy bývají podezřelé kvůli slabé výkonnosti kapitálu. Když dokážu z jedné koruny udělat dvě, je správné si další korunu půjčit…

2011_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte