Nebyla to náhoda, že znesvářená vládní koalice se pár dní před Vánocemi vydala na Hrad, aby ji prezident dal opět dohromady. Schůzka byla důkazem, že Václav Klaus prožívá další ze svých politických vrcholů. Posilování jeho politické moci trvá už delší dobu a kořeny tohoto procesu lze hledat ve vzniku současné vlády a ve stavu české politiky obecně.

V čem konkrétně se projevuje prezidentův rostoucí mocenský vliv? Úkoluje ministry, částečně řídí evropskou a zahraniční politiku vlády, předvolává si policejního prezidenta, kritizuje vládu za rozhodnutí, která nejsou v souladu s jeho světonázorem, stále silněji komentuje společnou evropskou měnu. Daří se mu vytvářet dojem, že současnost dává za pravdu jeho vizionářské kritice světových trendů (vývoj v eurozóně nebo přestřelená podpora elektřiny ze slunce), daří se mu ale vytvářet také dojem, že čeští politici plní jeho přání (velká koalice na pražské radnici). Když se zdálo, že skandál jeho chráněnce Pavla Drobila by mohl oslabit i jeho samotného, obrátil to celé bravurně ve svůj prospěch a z vládní krize vychází jako její řešitel.

Z čeho pochází Klausova nová síla? Ze slabosti politických elit. Pokus ODS pod vedením Mirka Topolánka emancipovat stranu od Klause vypadá s odstupem času jako pouhá epizoda. Petr Nečas vede stranu zpátky ke Klausovi a významní činitelé ODS věrní Klausovi obsadili silné pozice: ve vládě je to nejen samotný premiér Nečas a šéf jeho poradců Martin Říman, ale i ministr průmyslu Martin…

2011_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte