49-postele_n.jpg
49-postele_n.jpg
49-postele.jpg
49-postele.jpg

Je po divadle a Andrea Sedláčková sedí v divadelním baru v Praze s kamarádkami od filmu. Zvedá se ale už před půlnocí, zítra ráno musí být už v deset v práci. A práce je odsud tisíc kilometrů, v Paříži. Česká režisérka (filmy Oběti a vrazi, Musím tě svést, nejnověji Rytmus v patách) emigrovala v roce 1989 do Paříže. Má tam manžela a dvě děti, na Bastile byt se štuky a krbem, práci střihačky kvalitních filmů, úspěšný francouzský život. V Praze má rodiče, přátele, vzpomínky, točí filmy. V novinových článcích se o ní píše, že žije „napůl v Praze a napůl v Paříži“. Co to ale přesně znamená? „Jsou to dvě části mého života. Kdybych se rozhodla jen pro jednu, zbyla by ho jen půlka,“ říká Andrea Sedláčková. Obnáší to ovšem mít dvě postele, dva mobily, dvě peněženky, vést v patrnosti dvakrát více věcí. „Hodně mých známých emigrantů chtělo žít trochu tady a trochu tam. Ale pokud vím, jsem asi jediná, kdo to tak dlouho vydržel,“ dodává.

Podobných příběhů ale není tak málo. Žít najednou na více místech stojí hodně peněz, času a úsilí. Přesto to dělá stále více lidí, protože se jim to přese všechno vyplatí. A jak se svět mění ve stále menší globální vesnici, je to pro ně pořád přijatelnější. Právě proto začali sociologové tyto případy zkoumat. Vynašli pro všechny takové situace pojem „multilokální bydlení“ či „multilokální domácnost…

2010_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1251

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte