profil_n.jpg
profil_n.jpg

Vůně pečeného masa a smažené cibule se line náměstím lemovaným domy, jež vypadají jako zmenšené makety paláců ze sousední Vídně. Lidé upíjejí svařené víno u dřevěných budek, ale přestože je pár dnů po volbách, které změnily politickou mapu země, o politice se tady nikdo moc nebaví. Sotva sto metrů odsud se přitom tyčí honosné sídlo bratislavského primátora, které právě dobyl bývalý komunista. Takové znesvěcení města hrdého na revoluční atmosféru z listopadu 1989 a pravicovou tradici by ještě před pár lety hnulo žlučí mnoha lidem. Ale dnes? Bratislava je v klidu a nový primátor Milan Ftáčnik se žádné bouře davů, jaká provázela volbu primátora Bohuslava Svobody v Praze, obávat nemusí.

profil_s.jpg
profil_s.jpg
Na Slovensku nejsou ve hře politické obchody, které tolik rozčilují Pražany. Na rozdíl od Česka se tady volí starostové a primátoři přímo, tedy většinovým systémem. Co se tedy vlastně stalo? A kdo je tento muž, před nímž anonymní billboardy v kampani varovaly sloganem, že „sympatický komunista je nebezpečnější než nesympatický“? A jak je možné, že pro něj hlasovala téměř polovina voličů včetně pravicových, přičemž na výběr měli i své pravicové kandidáty? Jsme svědky nástupu nové levicové naděje, která byla už několikrát na Slovensku pohřbena různými populisty, jako je dnes například strana Smer a její šéf Robert Fico, jehož tvář reprezentovala na zmíněném billboardu „nesympatického komunistu&“…

2010_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte