Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Zapomínání vlastního života

59B_R48_2010_n.jpg
59B_R48_2010_n.jpg

59B_R48_2010_s.jpg
59B_R48_2010_s.jpg
Dnes už není většího strachu než z bezmoci. Z toho, že člověk ztratí svou inteligenci a paměť, že zapomene na své já a nakonec i na svou bezmoc a promění se v přestárlé dítě obtěžující blízké svou závislostí a pachem moči. Možná si nebude svou postupující degeneraci plně uvědomovat, ale bude ji cítit. Bude vnímat, jak se propadá do mlžného bezprostoru, kde není nic a nikdo, kdo by ho mohl v jeho pádu zachytit. I když ho totiž skrze tento očistec bude provázet třeba vlastní manželka, on ji nepozná, už pro něj bude cizí. To všechno Martin Klein na sklonku svého života prožívá, když onemocní Alzheimerovou nemocí.

Zdá se nemožné nebo paradoxní, že by šlo literárně zachytit postupující rozpad osobnosti člověka a zároveň ho nechat svůj příběh vyprávět v první osobě. Vždyť právě jeho identita je to, co se nenávratně rozpouští. Holandskému spisovateli s pseudonymem J. Bernlef se to ale v novele Vyhasínání mozku Martina Kleina daří s obdivuhodnou a jemnou přirozeností. Jeho příběh začíná nenápadnou scénou, kdy si hlavní hrdina splete neděli se všedním dnem a diví se, proč za oknem nevidí děti spěchající do školy. Postupně ale přibývají další zmatené a chaotické výpadky: Martin Klein opakuje věty, které vyřkl před malou chvílí, vloupá se do rybářského domku, kde se dříve scházel na pracovní schůzky se svými přáteli, přestože už je dávno v důchodu, znovu prožívá scény z druhé světové války a diví se,…

2010_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte