Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Politika, Společnost

Golem ožil

Pražská ČSSD se marně snaží vyjmout šém z Jiřího Dienstbiera ml.

Působí to jako shakespearovské drama v české verzi. Hrdina vyzvednutý kvůli své pověsti, talentu a neúplatné přísnosti do výšin coby kandidát na křeslo primátora Prahy je spolupracovníky zrazen a vystrkán od moci vzápětí poté, co jim svým jménem a programem přinesl úspěch. Je ale příběh pražského lídra ČSSD Jiřího Dienstbiera ml. (41) tou ukázkou zrady, jakou se zdá být?

Důvěryhodný muž

V červnu letošního roku panovala v sociální demokracii v Praze velmi špatná nálada. ČSSD v hlavním městě právě získala ve sněmovních volbách pouhých 15 procent hlasů, o osm méně než minule. S vidinou blížícího se boje o magistrát hlavního města bylo potřeba ten sešup nějak zastavit. Pražské vedení strany vyzvalo všechna sdružení, ať postrčí dopředu kandidáty na co nejsympatičtějšího lídra, a v té anketě padlo dvakrát jméno advokáta a zastupitele na vinohradské radnici Jiřího Dienstbiera. Nápad se šéfům líbil. Kromě zvučného jména (jeho otec je disident a někdejší ministr zahraničí v první polistopadové vládě), sugestivního projevu a nezkažené pověsti měl Dienstbier pro svou stranu ještě jednu nespornou výhodu: ve sněmovních volbách se ukázalo, že na něj občané reagují pozitivně a z devátého místa jej vykřížkovali o čtyři příčky výše. „Byl jsem strůjcem jeho zvolení za našeho lídra, protože jsem Jirku znal dlouho a věděl jsem, že je to důvěryhodný kandidát,“

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.