Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Ekonom pravičák?

  • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
• Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Je člověk s ekonomickým vzděláním pravičák, nebo levičák? Často se objevuje klišé, že všichni ekonomové inklinují k liberální pravici. Je zajímavé, že moderní makroekonomie zdědila více z Keynese než z klasiků. Mezitím ovšem stačila flirtovat s Miltonem Friedmanem. Světonázor ekonomie je stále živá věc.

Ekonomové se škatulkují od té doby, co byli vynalezeni. Meteorologa nebo lékaře nikdo do škatulí netlačí, filozofy a sociology ano. Možná je to důkazem, že ekonomie je společenskovědní obor a neschová se před tím ani sebevětší hradbou matematiky a statistiky. A to, co se týká společnosti a člověka, bývá často rozlišováno na pravicové a levicové, pokud tedy nejde o žlučník.

Ekonomové se škatulkování úzkostlivě brání, pokud se ovšem nedali na kariéru v politice. Rozlišují mezi pozitivní a normativní ekonomií. Pozitivní ekonomie popisuje svět, normativní sestra říká, jaký by měl být. Pokud si ekonomové nechtějí hrát jen na archeology a popisovat historii, nemůže být ekonomie čistě pozitivní. Praktická ekonomie se rozhodování nevyhne. A to je pořádné břemeno, zvláště pokud se musí rozhodovat o lidech. Je lepší mít vyšší daně a solidárnější stát, nebo tlačit na osobní zodpovědnost i za cenu občasných osobních tragédií? Ekonom archeolog může ze šuplíku vylovit příklady, kdy se to přehnalo na tu či onu stranu, a pomoci tak vyloučit extrémně špatná rozhodnutí. Když se ovšem jedná o relativně normální situaci, musí ekonom praktik…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navíc



Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: nemec

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.