Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Muž okamžiku

Kanadský muzikant Neil Young se vzepjal k jednomu z nejsilnějších alb své kariéry

66A_R42_2010_n.jpg
66A_R42_2010_n.jpg
66A_R42_2010.jpg
66A_R42_2010.jpg

Vymyslet něco, přijít s nápadem, to je to poslední, co bych chtěl,“ ošívá se Neil Young v rozhovoru pro kanadskou veřejnoprávní stanici CBC a jeho po většinu času nevýrazná mimika najednou neskrývá výraz opovržení. „Tak vznikly ty nejhorší písně, co jsem kdy napsal, že jsem se o něco vědomě snažil,“ vysvětluje, a pak v žertu podotkne, že moderátorovi rozhodně neřekne, o které jde.

Především díky tomuto postoji – být otevřený všem momentálním impulzům a nedělat si hlavu se žánry, do kterých ho inspirace zavede – patří Young v čtyřiašedesáti letech mezi hrstku veteránů, od nichž se i v pokročilém věku dá čekat nečekané. Přestože by dávno mohl upadnout do rutiny, Young stále zůstává mužem, jenž naslouchá okamžiku. Někdy až zbytečně důvěřivě. Ta vlastnost ho vynesla do kreativních výšin, jako když v roce 2006 natočil během pouhých deseti dnů protiválečné a silně antibushovské Living with War. Stejně tak ho ale svedla i do mnoha uspěchaných pošetilostí: loňské album Fork in the Road napsal coby ódu na svůj elektromobil.

Těžko by dnes někdo doufal, že třeba Rolling Stones vydají album, jež by mohlo být v jejich diskografii přelomové, ovšem Neil Young v sobě i přes třiatřicet vydaných studiových desek pořád chová sílu spojenou s odvahou pouštět se do nevyzkoušeného. Novinka Le Noise – čistě sólové album, na němž zní pouze hlas a kytara – je…

2010_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte