Pavel Jungwirth
Pavel Jungwirth • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Přijmu do své skupiny perspektivního vědce s doktorátem z Berkeley nebo srovnatelné univerzity po postdoktorálním pobytu v přední světové laboratoři vedené pokud možno současným nebo budoucím nositelem Nobelovy ceny. Nabízím vzrušující práci v mezinárodním kolektivu, možnost profesního růstu, špičkové vybavení a slušný plat. Značka: Praha.

Tento inzerát si dávám díky Akademické prémii, což je cena, kterou mohu v příštích šesti letech volně použít na svůj výzkum. Při předávání mi předseda Akademie věd ČR v podstatě řekl, utrať to, jak umíš nejlépe (tedy v práci!), hlavně ať z toho je nějaký parádní vědecký výsledek. Moje první myšlenka byla koupit přístroje, což v mém případě výpočetního chemika znamená počítače a ještě další počítače. Ale pak jsem se zarazil: Není nakonec důležitější, než kolik máme počítačů, kdo na nich bude počítat?

Za posledních dvacet let se v české vědě mnohé změnilo. Schopní badatelé si dnes dokážou na přístroje sehnat peníze, takže vybavení našich nejlepších laboratoří je již na světové úrovni. Do těchto laboratoří pak přicházejí studenti nejen z Česka či postsovětského prostoru, ale stále více i ze západní Evropy a USA. Vidím tento trend také ve své skupině, kde mám nebo jsem měl studenty z Německa, Dánska, Švédska či Izraele. Co však stále až na několik čestných výjimek, z nichž většina se sem přiženila ze sousedního Německa, chybí, jsou výrazné vědecké osobnosti ze Západu, které by tu vedly…

2010_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte