58A_R36_2010_n.jpg
58A_R36_2010_n.jpg
58A_R36_2010_s.jpg
58A_R36_2010_s.jpg

Harald V. zrovna přijel z letních prázdnin a měl první audienční den. A protože k čestné povinnosti rytíře patří osobně poděkovat, bylo na Jarce Vrbové, aby požádala o přijetí. Norský král Harald V. jí totiž letos udělil prestižní státní titul rytíř I. třídy Řádu za zásluhy. Dostala ho za dlouholeté propagování norské literatury a kultury v České republice, především díky svým mistrovským překladům řady norských autorů.

Měla přijít do královského paláce v Oslu čtvrt hodiny předem, zazvonit pod balkonem, pak se jí měl ujmout královský knecht. A právě tak to v pátek 28. srpna proběhlo, až na to, že nemohla najít královský zvonek. Také se k ní vrhli královští gardisté s výkřiky: Stůj, stůj! V tu chvíli se naštěstí objevil knecht a chlácholil ji, že se nemusí bát, že pan král je příjemný člověk. Odvedl ji nahoru do předpokoje, řečeného Ptačí. „Jestlipak jsi tu poprvé?“ zeptal se. Tykal jí, protože v Norsku si všichni tykají. Odpověděla, že ne, dostala se do královského paláce už v roce 1990, když tlumočila Alexandru Dubčekovi při přijetí u Haraldova otce krále Olafa V. Pak zazvonil zvonec z královské pracovny, pobočník ji představil a vzdálil se. Podle protokolu králi při oficiální audienci vykala a oslovovala ho Deres Majestet, Vaše Veličenstvo. Král zapředl konverzaci: „Co tě vede k tomu, že se dlouhá léta věnuješ právě literatuře naší malé země? A jak se daří panu…

2010_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte