Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Civilizace, Technologie

Znamení šelmy

Pomocí čipů lze sledovat člověka v obchodě či na pracovišti

Představme si, jak snadné by bylo nakupování v supermarketu budoucnosti, který by byl vybaven technologií radiofrekvenční identifikace (RFID). V takovém obchodě si jenom vyberete zboží a s nákupním košíkem projedete skrze čtecí bránu. Protože je každý výrobek opatřen rádiovým čipem, údaje o zboží se bleskově načtou do informačního systému supermarketu. Potom už jenom stačí u pokladny zaplatit kreditní kartou. To všechno plynule a jednoduše, bez čekání a dlouhých front a bez zdlouhavého načítání čárového kódu na každém výrobku.

Docela pěkná vize, že? Technologie RFID (Radio Frequency Identification, identifikace na rádiové frekvenci) je zamýšlena jako doplněk k dnes široce využívanému čárovému kódu, oproti němuž se RFID čipy vyznačují několika podstatnými výhodami: především tím, že informace z nich lze načítat na dálku až několika metrů, hromadně a bez nutnosti přímého kontaktu se čtecím zařízením. Technologie RFID se tak dnes používá především v obchodu a logistice. Díky bezkontaktním čipům mají obchodníci například mnohem lepší přehled o aktuálním stavu a umístění svého zboží ve skladech.

Každá technologie však má i svou odvrácenou, temnou stranu. Kromě náboženských organizací, které ve RFID někdy vidí naplnění ponurého proroctví z novozákonního Zjevení svatého Jana (mluví se zde o tom, že všichni lidé mají být označeni ďábelským „znamením šelmy“), lze na internetu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].