Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika

Za Prahu krásnější

O čem se bude mluvit v boji o křeslo primátora české metropole

O výměně stráží se už dnes nesluší pochybovat. Po letech téměř absolutní dominance ODS čeká české hlavní město změna a zájemců o vládu nad milionovou metropolí, kterou ročně navštíví čtyři miliony turistů, je víc než dost. Vydali jsme se mezi uchazeče o primátorské křeslo zjistit, jak bude Praha v budoucnu vypadat a jak se v ní bude žít.

Čtyři nováčci

Praha je městem rozporů. Měřeno tvrdými ukazateli, jako je HDP na hlavu, poráží všechna sídla střední a východní Evropy s výjimkou Vídně. Ročně hospodaří s padesáti miliardami korun, což je o hodně víc než rozpočet běžného ministerstva. Díky unikátnímu historickému centru či množství úchvatných parků má potenciál být skutečným premiantem v širokém okolí. Jenže už řadu let je jasné, že Praha tyto předpoklady nedokáže zcela využít. Podle mezinárodních srovnání kvality se tu sice žije o něco příjemněji než v Bratislavě či Varšavě, ale v porovnání s evropským západem a severem je to pořád bída. A to navzdory tomu, že v pražských ulicích je bezpečno, přibývají tady příjemné restaurace, zvolna sem proniká originální umění nebo se začínají probouzet trhy s lokální zeleninou. Tyto bonusy ovšem nemají moc společného s vedením města – v drtivé většině je dostává do ulic energie místních lidí. Z útrob radnice se naopak valí podezřelé akce, které město srážejí k zemi a posilují obavy, že jde o ráj korupčníků. Ať už jde o…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.