18A_mala_R35_2010_n.jpg
18A_mala_R35_2010_n.jpg

O výměně stráží se už dnes nesluší pochybovat. Po letech téměř absolutní dominance ODS čeká české hlavní město změna a zájemců o vládu nad milionovou metropolí, kterou ročně navštíví čtyři miliony turistů, je víc než dost. Vydali jsme se mezi uchazeče o primátorské křeslo zjistit, jak bude Praha v budoucnu vypadat a jak se v ní bude žít.

18A_mala_R35_2010_s.jpg
18A_mala_R35_2010_s.jpg

Čtyři nováčci

Praha je městem rozporů. Měřeno tvrdými ukazateli, jako je HDP na hlavu, poráží všechna sídla střední a východní Evropy s výjimkou Vídně. Ročně hospodaří s padesáti miliardami korun, což je o hodně víc než rozpočet běžného ministerstva. Díky unikátnímu historickému centru či množství úchvatných parků má potenciál být skutečným premiantem v širokém okolí. Jenže už řadu let je jasné, že Praha tyto předpoklady nedokáže zcela využít. Podle mezinárodních srovnání kvality se tu sice žije o něco příjemněji než v Bratislavě či Varšavě, ale v porovnání s evropským západem a severem je to pořád bída. A to navzdory tomu, že v pražských ulicích je bezpečno, přibývají tady příjemné restaurace, zvolna sem proniká originální umění nebo se začínají probouzet trhy s lokální zeleninou. Tyto bonusy ovšem nemají moc společného s vedením města – v drtivé většině je dostává do ulic energie místních lidí. Z útrob radnice se naopak valí podezřelé akce, které město srážejí k zemi a posilují obavy, že jde o ráj korupčníků. Ať už jde o…

2010_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1589

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte