Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Noční můra odborového předáka

43A_R34_2010_n.jpg
43A_R34_2010_n.jpg

Co pro vás osobně znamenala krize – tedy jaké poučení a životní zkušenosti jste si z ní odnesl a co vnímáte jako její klíčové aspekty? Co jste se díky ní dozvěděl o vaší roli?

Pro mě, který jsem spojil svůj profesní život s obhajobou a vyjednáváním slušných pracovních podmínek pro lidi, to byl krok do tmy, noční můra. Pohled do historie jasně prokazuje, že všechny hospodářské krize odnášejí „nevinní“, tedy ti, kdo na ni nemají takřka žádný vliv a podíl, kdo ji nezapříčinili. Jsou to lidé práce, které my zastupujeme.

V krizi najednou přestáváte dělat to, co je vaším posláním – vyjednávat růst mezd, ale řešíte situace, jež jsem si nikdy ani v nejčernějších scénářích nedovedl představit. Najednou lidem vysvětlujete, že naopak snížení mezd může někde pomoci zachovat pracovní místa a nemusí dojít k masovému propouštění.

Nejhorší chvíle jsem zažíval s lidmi ve firmách, kde se odmontovávali stroje a rušila se výroba, přestože neměla odbytové problémy, ale musela se odstěhovat nikoli za levnou prací, ale zpět do Rakouska, Německa, aby byla práce tam. Krize nezná bratra, ale protekcionismus byl mé druhé nepříjemné poznání.

Další doslova šoky jsem zažíval na nejrůznějších jednáních v tripartitě a s představiteli tehdejší vlády, kdy my jsme měli od našeho odborného a fundovaného týmu expertů, který pro nás pracuje na ČMKOS, závažné informace o blížící se globální krizi a jejích…

2010_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte