Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Co jste to za lidi

Sedláčkova melancholická komedie ukazuje život (skoro) čtyřicátníků na práškách na spaní

63_R34_2010_s.jpg
63_R34_2010_s.jpg

Z rozhovorů s Robertem Sedláčkem i z jeho filmů je znát, že v jeho pohledu na svět je přítomné určité rozpolcení. Na jedné straně se jeví jako paličatý městský intelektuál, který ironicky nahlíží na dění kolem sebe. Na straně druhé se často hlásí k moravskému plebejství, sounáležitosti s tichými blázny a nepraktickými podivíny, kteří jsou mnohdy terčem výsměchu, ale přesto se staví k životu s hrdou důstojností. Střet těchto dvou postojů byl vidět už v Mužích v říji. Mnohem jasněji se ale ukazuje v Sedláčkově výborné nové komedii Největší z Čechů.

Parta cynických, otrlých filmařů z hlavního města je v něm konfrontována s pestrou skvadrou pošetilců, kteří zasvětili život prapodivným zálibám a překonávání bizarních rekordů. Znudění umělci se na všechny ty muže protahující se squashovými raketami, žongléry s tenisáky či sběratele čtyřlístků dívají povýšeně. Ti je však nejednou postaví do světla, v němž se směšně jeví právě oni. „Co jste to za lidi,“ zazní například udiveně a rezignovaně z úst klasické vesnické máničky poté, co od ní dokumentaristé na místě odkoupí starou škodovku, aby ji v exhibici jednoho z rekordmanů zcela zdemolovali odkoulením z kopce dolů.

Sám mezi indiány

Arogantní Pražáky tu zastupuje tým kolem bezejmenného režiséra v podání Jaroslava Plesla. V úvodu filmu ho zastihneme v momentu, kdy mu státní kinematografický fond nedá peníze na připravovaný film o bývalém…

2010_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte