31B_mala_R33_2010_n.jpg
31B_mala_R33_2010_n.jpg

Právě před sto osmdesáti lety ohlásilo jedenadvacet dělostřeleckých salv, že v komnatách zámku Schönbrunn u Vídně se konečně narodil muž, který se měl stát budoucností bezmála třetiny Evropy. Muž, který měl dokázat, že vládnoucí dynastie Habsburků po staletích příbuzenských sňatků, jež se začaly povážlivě podepisovat na zdraví panovníků, ještě dokáže dát svým poddaným skutečného vládce. Muž, který měl najít způsob, jak v éře nacionálních vášní udržet pohromadě impérium slepené z mnoha odlišných národů. A který měl před stále sebevědomějším obyvatelstvem obhájit ideu monarchie, v níž miliony lidí projevují bezvýhradnou poslušnost člověku vládnoucímu z boží milosti.

31B_mala_R33_2010_s.jpg
31B_mala_R33_2010_s.jpg

Dnes už víme, že císaři Františku Josefovi I. se z velkých plánů, jež dostal do vínku, povedlo uskutečnit jen máloco. Druhý nejdéle vládnoucí panovník v evropských dějinách prožil život naplněný osobními tragédiemi a umíral uprostřed kruté světové války, kterou sám rozpoutal a která nemohla skončit jinak než rozpadem říše, již se celý život pokoušel zachránit. V nástupnických státech, například v Masarykově Československu, se pak Rakousko-Uhersko obvykle líčilo coby krutý žalář národů, v němž Čechové trpěli pod nadvládou Vídně. Pravda je ale složitější. Žalářník František Josef I. Čechům připravil možná nejúspěšnější období v moderních dějinách, z jehož dědictví žijeme dodnes.

Příliš brzy

2010_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte