Když před dvanácti lety představil tehdy nově jmenovaný premiér Miloš Zeman složení své vlády, působil jako vyslanec nějaké nižší civilizace. S ironickým, sebejistým úsměvem tenkrát oznamoval, že nevzal do vlády žádné ženy, a také sdělil proč: jde prý o příliš náročnou práci na hranici sebeobětování a toho chce ženy ušetřit (doslova mluvil o „vládě sebevrahů“). Autor těchto řádek by si tehdy vsadil, že něco takového, tedy čistě mužská vláda, se už v Česku nebude opakovat minimálně proto, aby byl dotyčný premiér ušetřen trapnosti a srovnávání se Zemanem. Petr Nečas to ale celé vidí jinak.

Kdo se nefotí, není blondýna

Debaty o nerovnosti mužů a žen v politice prodělaly v Česku v posledních letech očividnou změnu. Ta tam jsou devadesátá léta, kdy i nejvýraznější ženy v politice včetně ministryně a hvězdy ČSSD Petry Buzkové jakoby dotčeně prohlašovaly, že nejsou žádné feministky a že nedostatek žen v politice jako téma vlastně neexistuje. To se časem změnilo, zřejmě pod vlivem stoupající „mužské“ agresivity v české politice. Dnes zkušené političky běžně mluví o nezdravě soutěživém prostředí, v němž mužskou dominanci výrazné procento žen jinak než pomocí kvót nenaruší.

Kvóty nepřišly, zlepšení ano, byť velmi pomalé. Ve vládním týmu postzemanovských premiérů za ČSSD seděly dvě ženy, ve vládě Mirka Topolánka čtyři, u Jana Fischera také čtyři, na pozicích ministerských náměstků minulé vlády 10 ze 74, tedy něco přes…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2453

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte