31A_stransky_R26_2010_n.jpg
31A_stransky_R26_2010_n.jpg

Zatím na Velehradě panuje klid, ale za pár dní bude všechno jinak. „Teď s děckama očistíme chodníky od trávy, pak postavíme pódia a všechno propukne,“ říká farář Petr Přádka na liduprázdném nádvoří velkolepého kláštera. Barokní budovy citlivě zasazené do okolních zelených kopců slovácké krajiny nesou ještě na některých místech stopy komunistické devastace, ale bortících se zdí už je minimum. Velký panel u vstupu návštěvníky informuje, že se areál dává do pořádku za peníze Evropské unie a v budoucnu tu má vzniknout duchovní a kulturní centrum. Na nádvoří je klid, jen občas na něm zastaví cyklisté, prohlédnou si hlavní chrám a zase jedou dál. Velehrad prostě působí jako řada dalších církevních staveb, které se postupně dávají dohromady. Toto místo je však výjimečné. Stejně jako svátek, který se zde bude za pár dní mohutně slavit.


31A_stransky_R26_2010_s.jpg
31A_stransky_R26_2010_s.jpg

Česká rarita

Jako každý rok dorazí 5. července na Velehrad desítky tisíc poutníků toužících oslavit výročí příchodu křesťanských misionářů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Je to staletá tradice, kterou se nepodařilo přervat ani protináboženskému komunistickému režimu (viz rámeček). Co do účasti věřících se vždy jednalo a jedná o dosud největší křesťanský svátek v Česku. Tiché velehradské nádvoří se na den promění v jeden velký chrám, kde slouží mše všichni biskupové Čech a Moravy pro tisícovky lidí. Ale nejde jen o…

2010_obalka_R26-27
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R26-27
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte