78_ash_R23_2010_n.jpg
78_ash_R23_2010_n.jpg

"Rovnost platů! Rovnost platů!“ Pokřik doléhal k oknům mého hotelu v norském Oslu, jak stávkující pochodovali k budově norského parlamentu. Je to možné? I v ráji se stávkuje?

Podle všech měřítek se Norsko nejvíce blíží ráji na zemi. V přepočtu na obyvatele je jednou z nejbohatších zemí světa a také jednou z nejvíce rovnostářských. Sociální systém mu mohou závidět všichni sociální demokraté. Loni Norsko vedlo žebříček zemí podle "indexu lidského rozvoje“, jenž je výslednicí očekávané délky života, gramotnosti a životní úrovně. Norsko je svobodné, bohaté, mírumilovné, bezpečné, zdravé a - pokud je možné měřit i takové věci - šťastné. Ach ano, i v těchto časech finančních útrap má přebytkový rozpočet devět procent. A jedno procento HDP jde na pomoc jiným zemím, takže je ještě i ctnostné.

Norská hádanka
Není divu, že kdekdo dává tuto zemi za vzor ve všem možném. Britští konzervativní euroskeptici jako Daniel Hannan nebo Mark Reckless ji uvádějí jako příklad, jak dobře by na tom mohla Británie být, kdyby vystoupila z EU. "Suverenita Norům evidentně svědčí,“ napsal Hannan před několika lety a navrhoval totéž pro Británii. Jak moudří byli Norové, když ve dvou referendech v letech 1972 a 1994 hlasovali proti členství v EU. Kdybychom my, Britové, také řekli "ne“, mohli jsme být tak bohatí, bezpeční a šťastní jako oni!

Pro Richarda Wilkinsona a Kate…

2010_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte