34A_R23_2010_n.jpg
34A_R23_2010_n.jpg

Dva měsíce od výbuchu ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu je jedna věc jasná – těžební společnost British Petroleum a zjevně ani žádná jiná nikdy nevěděly, jak se s podobnou událostí vypořádat, a neměly pro podobné případy připraveny žádné použitelné plány záchranných operací. Těžaři od okamžiku, kdy se z ulomené trubky na dně oceánu začala valit ropa, ve skutečnosti jen chaoticky zkoušejí, co by mohlo fungovat.

34A_R23_2010_s.jpg
34A_R23_2010_s.jpg

Nejdříve se pokusili spustit na dno jakousi jímku, která měla ropu zachycovat a z níž by bylo možné ji postupně odčerpávat do ropných tankerů. Těžaři však zjistili, že z vrtu uniká také velké množství plynu, který ve studené vodě krystalizuje, nadnáší spuštěnou jímku a vytěsňuje z ní ropu. Pokus tak selhal.

Druhou variantou byla snaha ucpat ložisko proudem bahna a kusů pevné hmoty včetně odřezků gumy nebo třeba golfových míčků. Přetlačovaná s natlakovaným ložiskem ale po třech pokusech také zkrachovala – proud ropy byl jednoduše silnější.

Třetí pokus byl vylepšeným opakováním prvního, jímka měla být tentokrát opatřena jakýmsi vyhříváním a těsněním. V době vzniku tohoto textu se záchranářům podařilo po předchozích komplikacích nasunout jímku na ulomenou trubku, nebylo ale jasné, kolik ropy se vlastně díky nečistě provedenému řezu podaří zachytit. Ropa bude v každém případě z vrtu tryskat dál až do konce léta, kdy by snad měly být dokončeny…

2010_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1860

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte