34D_stransky_R21_2010_n.jpg
34D_stransky_R21_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Chladicí pult se zmrzlinou a mraženými pizzami se pomalu posouvá v loďce po hnědé hladině. Mladý dobrovolník v neoprenu strká loďku proti proudu ke břehu, kde už čeká auto s otevřeným kufrem. "Chladicí pult musel okamžitě z vody,“ říká jeden z pomocníků a odváží v nákupních košících další potraviny do bezpečí. V úterý odpoledne jsou v dvoutisícových Troubkách na Přerovsku skoro všechny domy pod vodou a evakuace obyvatel je v plném proudu.


34D_stransky_R21_2010_s.jpg
34D_stransky_R21_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Žádná panika
Dvě ženy kolem padesátky bloudí mezi kolonami hasičských a vojenských náklaďáků, které stojí v poslední nezaplavené ulici, posledním přístupovém bodu do vesnice. "Hledám maminku, bydlí tady v Troubkách a má být evakuována,“ říká rozrušeně jedna z nich. "Zažili jsme to už v roce 1997,“ vzpomínají, jak velká voda před třinácti lety zničila jejich dům. Postavili si nový a nemají o něj strach: má lepší základy a není z vepřovic, a proto by měl vydržet i záplavovou vlnu. Telefonem zjišťují, že voda v jejich domě je metr vysoko, zatímco před několika hodinami to bylo jenom 15 centimetrů.

Dcera si v rozrušení není schopna vybavit, kde její matka bydlí, a popsat cestu je těžké. Všude je voda, jen dopravní značky trčící z vody svědčí o tom, že tady musí vést cesta. "Nemám ani klíče od domu,“ říká zoufale. To se už ale blíží loďka, která veze právě…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte