Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Kam patříme?

V Evropě se tvoří nové dělící čáry a Češi na to zatím koukají

Strávit teď několik dní mezi unijními úřady v Bruselu, a člověk odjíždí domů s nepěkným bolehlavem. Něco se tu totiž láme. Jako by jedna fáze integrace skončila. Ironicky na „Den Evropy“ 9. května, kdy se do Bruselu sjeli ministři financí, aby zachránili Řeky, Španěly, Portugalce a potažmo celou eurozónu. Tak si to rozeberme.

Nesahat na rozpočty
První znejistění se týká německé kancléřky. Nevypadalo dobře, že se nejmocnější žena Evropy musela nechat přemlouvat k účasti na summitu šéfů eurozóny, kde se řešila akutní pomoc Řecku, a poté zmizela, aniž by cokoli sdělila tisku. V rozhodujícím momentě v neděli pak odletěla do Moskvy na vojenskou přehlídku a k souhlasu s razantní pomocí se nechala přesvědčit až americkým prezidentem Barackem Obamou.

Šlo by to uzavřít slovy, že Německo se uzavírá do sebe a jeho kancléřka sleduje volební cyklus a žebříčky popularity stejně jako všichni ostatní. Jenže Německo není jako ostatní. Je to nejsilnější země na kontinentu, ekonomicky s ním nejvíc propojená a mající celosvětový význam. Když se právě její lídři stáhnou do sebe, kdo bude mít moc Evropu zachraňovat? A jaký při tom bude mít respekt?

Jedním z důsledků řecké krize je návrh na větší sladění hospodářských strategií napříč státy Unie včetně předběžné kontroly národních rozpočtů Evropskou komisí. Liberální mluvčí a euroskeptici to okamžitě torpédovali jako pokus o ustavení centrální ekonomické vlády, která povede k…

2010_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte