Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Najdi svého Němce

Úchvatná krajina v pohraničí, zaneřáděná paneláky a zástupy prostitutek nebo trpaslíků. To vše v Sudetech zůstává, ale zároveň jsou tady čím dál víc vidět i lidé, kteří kletbu totální výměny obyvatel prolamují. Někde už mají slušný náskok, jinde teprve hledají cestu, ale pár věcí je všude stejných. Tam, kde se místní nebojí spojit s bývalými nepřáteli, bývá zpravidla vyhráno. Času je však málo, protože poslední generace obětí vyhnání definitivně odchází.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Stejná slova mohou někdy mít úplně opačný význam. Přesně tohle překvapilo manžele Olšanské poté, co před pěti lety koupili dům v Horní Blatné na Karlovarsku. Kopce, lesy, rozlehlé louky a nedotčená horská příroda. Bylo tady vše, po čem toužili, a přestože byl hrázděný dům s osmi místnostmi pro pražskou rodinu na víkendové pobyty příliš velký, nakonec chalupu koupili. Bližší pohled ovšem přinesl obvyklé starosti: v čerstvě rekonstruovaných stěnách zůstala dřevomorka. Měšťanský dům stojí v památkové zóně naproti kostelu, a proto se museli manželé Olšanští při rekonstrukci držet původních stavebních plánů. A tady rekreanti z Prahy zjistili, že mají jiné povědomí o pojmu "původní stav“. V českém vnitrozemí to znamená první "originální“ vzhled domu, ale památkáři v Sudetech tímto slovem popisují situaci v roce 1945. Dům Olšanských je starý minimálně dvě stě let, nejstarší záznamy na stavebním úřadě jsou však poválečné: Češi tady po válce zničili vše, co po vyhnaných Němcích zbylo. Programátor Jan Olšanský se s tím však nespokojil: sedl k počítači, našel kontakty na české zastoupení sudetoněmeckých sdružení a požádal je o pomoc při hledání původních majitelů domu. Během několika dnů už putoval z Horní Blatné do jižního Bavorska dopis v němčině se žádostí o původní dokumentaci a staré fotografie. A přiloženo bylo také pozvání na návštěvu.

"Měl jsem za sebou čtyřicítku a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.