Výtvarná scéna si může vydechnout: ve středu se našel nový šéf Národní galerie, který by měl tuto klíčovou instituci vymanit z letité křeče, jež měla pod patronátem generálního ředitele Milana Knížáka zásadní dopad na celé zdejší výtvarné dění.

Jenže to má háček. Komise odborníků ministrovi kultury jednoznačně doporučila jednoho kandidáta, podle všeho jde o Knížákova kritika Jiřího Fajta. Ale ministr kultury Václav Riedlbauch se rozhodl, že si vezme čas na rozmyšlenou, výsledky zatím utají a s vítězem konkurzu si nejprve osobně promluví. Teprve pak ho – možná – označí za nového ředitele. Za nečekaným ministrovým úkrokem zpátky (ještě začátkem týdne sliboval, že vítěze oznámí hned po zasedání komise) může být jediná věc: nezdravě silná pozice Milana Knížáka nejen v galerii, ale na samém vrcholu české výtvarné scény.

Středeční volba zdaleka nepřipomínala standardní výběr manažera, jakých se v zemi děje nespočet. Především není vůbec obvyklé, aby odstupující ředitel zasahoval do hledání svého nástupce. Ministerstvo způsob výběrového řízení s Knížákem od počátku konzultovalo a nechalo si od něj do komise nadiktovat jeho dva blízké spolupracovníky. Fakt, že se nakonec do konkurzu přihlásil i sám Knížák, musel šokovat i technokraty z ministerstva.

Jestli jsou pravdivé informace, které z tajné volby prosákly na konci týdne, zvítězil přesto Knížákův hlavní konkurent, zatímco ředitelův černý kůň Vít Vlnas…

2010_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte