Evžen Kočenda
Evžen Kočenda • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Po desetiletém putování a velkých dobrodružstvích se Odysseus vrací domů. Jeho palác je plný nápadníků, jeho žena Penelopé zatím odolává a hostiny střídají jednu zábavu za druhou. Penelopu dostane ten, kdo prostřelí otvory dvanácti sekyr umístěných za sebou. Dokáže to pochopitelně Odysseus v převleku za žebráka. Nápadníci jsou pobiti a vše tak šťastně končí.

Evžen Kočenda
Evžen Kočenda • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Po dlouholetém rozmachu sociálního státu přichází do Řecka drsné vystřízlivění. Ekonomická krize jeho příchod pouze uspíšila. Že se minulý vývoj dá přirovnat k jisté formě radovánek, dokládá i stav veřejných financí. V roce 2009 dosáhl státní dluh 113 procent poměru vůči HDP a schodek rozpočtu úctyhodných 12,5 procenta HDP. Řecko samozřejmě není v těchto hrozivých číslech samotné. I jiné země eurozóny jsou na tom fiskálně špatně. Problémem Řecka jsou další doprovodné jevy.

Je to už všeobecně známé a více než kreativní účetnictví na poli veřejných financí, bez něhož by Řecko nebylo členem eurozóny v prvé řadě. Dále, aby Řecko mohlo financovat své zadlužení, musí si znovu půjčovat. Důvěra potenciálních investorů je však notně podkopaná. Dá se předpokládat, že to budou zejména záruky Evropské unie a vyjádření solidarity, které umožní opět umístit řecké dluhopisy. Brusel nyní chválí zemi za vstřícný reformní program, jak napravit nejen zadlužení, ale i strukturu veřejných financí. Postup vlády je však v příkrém rozporu s názory obyvatel.…

2010_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte