Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Česko

Zpátky do Hanoje, ňoumové

Politici a úředníci jako by si teprve „za pochodu“ začali uvědomovat, že česká města se mění a že se nikdo moc nezabývá tím, jak v nich žijí ty desítky tisíc nových obyvatel, z nichž mnozí neumějí slovo česky a zažívají obrovský kulturní šok. A už vůbec ne tím, co by se stalo, kdyby snad prosperita skončila a přišla krize a propouštění.

2009-325-mobr-vietnamci.jpg
2009–325-mobr-vietnamci.jpg • Autor: Respekt

2009-325-vobr-20AR072009.jpg
Fotografie: Na tyhle pražské starousedlíky dnes spoléhají podvedení vesničané. – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

O zemi, do které přiletěl, nevěděl téměř nic. Měla to vyvážit jedna základní informace: je to země zaslíbená. A tak když pětadvacetiletý Tien vystupoval z letadla na ruzyňském letišti, měl pocit, že stojí na začátku něčeho podstatného, něčeho, co mu promění život k lepšímu. Udržoval si ho ještě několik týdnů, když pracoval u pásu v jedné plzeňské továrně. Pak přišlo propouštění…

Teď postává na vrátnici vietnamské tržnice SAPA v Praze a rozpačitě čeká, zda mu tady někdo poradí, pomůže sehnat práci a bydlení. Má s sebou veškerý svůj majetek složený ve středně velkém zavazadle. Peníze mu nezbyly téměř žádné. Doma ve Vietnamu mu zůstal dluh přes deset tisíc dolarů. Je to řádově deset jeho ročních platů.

A tak ví s jistotou jen jedno: domů se vrátit nechce a nemůže. Spolu s ním postává na vrátnici několik dalších lidí, jejichž příběh se liší jen v detailech. Zejména v sobotu jich sem přicházejí desítky. A po celé zemi jich už jsou tisíce.

Ministerstvo vnitra ve své ještě nezveřejněné analýze varuje, že nezaměstnaní cizinci budou představovat stále větší bezpečnostní riziko. A navrhuje, jak je dostat ze země. Lidé z praxe a neziskových organizací připomínají, že se teď naplno ukazuje, že dovoz cizinců tu byl v posledních letech především neřízeným byznysem polomafiánských pracovních agentur a uplacených úředníků. A navrhují změny zákonů. Krize se stává příležitostí k…

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte