Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Záhadná voda

Pohádky a mýty o vodě, byť se mohou zdát těžko uvěřitelné, dobře vystihují vnitřní pravdu, totiž že se jedná o velmi pozoruhodnou látku.

2009-303-mobr-64AR072009n.jpg
2009–303-mobr-64AR072009n.jpg • Autor: Respekt

2009-303-vobr-64AR072009.jpg
Fotografie: Připadá nám samozřejmá, její vnitřní strukturu ale přesně neznáme. – Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Živá voda. Mrtvá voda. Mojžíš rozdělující vody Rudého moře, pramen vytrysklý ze skály na Sinaji po úderu jeho hole. Ježíš chodící po hladině Galilejského jezera. Voda, kterou proměnil ve víno. Křestní voda smývající hříchy…

Pohádky a mýty o vodě, byť se mohou zdát těžko uvěřitelné, dobře vystihují vnitřní pravdu, totiž že se jedná o velmi pozoruhodnou látku. Kdybychom vodu kvůli její všudypřítomnosti nepovažovali za archetyp kapaliny, musela by nás její neobyčejnost okamžitě praštit do očí.

Voda je neobvyklou substancí už tím, že se běžně vyskytuje ve všech třech skupenstvích. V této roční době není nic neobvyklého uklouznout po zamrzlé louži, probořit se ledem a zmáčet si ve vodě nohy, aby pak člověk nadával, až mu jde od úst pára. Vodě se připisuje více než 50 anomálií, kterými se odlišuje od obyčejných kapalin. Nejznámější z nich je skutečnost, že voda má největší hustotu při teplotě 4 °C, a tudíž je v kapalné fázi hustší než ve fázi pevné. Pokud by se voda chovala jako ostatní kapaliny, těžko bychom mohli v zimě bruslit po rybnících, led by totiž rostl u dna a ne u hladiny.

Voda je téměř univerzální rozpouštědlo, které výborně rozpouští například alkohol a soli (ale neporadí si třeba s tuky). Ostatně slaný roztok v mořích pokrývá více než dvě třetiny zemského povrchu a zhruba ze stejného podílu slané vody se skládá také naše tělo. Přitom není náhodou, že naše tělní…

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte