Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Citová investice

Když přijde na bankovní dům velký problém, jedna z prvních věcí, které se zbaví, je výtvarné umění. Přestává se nakupovat do bankovních sbírek, vázne spolupráce s galeriemi, v nejhorším se rozprodávají léta střádané kolekce. Všichni se zatím tváří, že se zas tak moc neděje. Ale děje se.

2009-289-mobr-kultura.jpg
2009–289-mobr-kultura.jpg • Autor: Respekt

2009-289-vobr-kultura.jpg
Fotografie: Akvizice? Minimálně na rok jsou utlumené. (Pavel Lagner v Galerii České pojišťovny) – Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

Jste na mizině, ale v sejfu máte Malevičův Černý čtverec. Právě v takové zvláštní situaci se ocitla ruská banka Inkombank, když zkrachovala. Obraz v aukci prodala za milion dolarů. Kupec díla, šéf firmy Norilsk Nickel Vladimir Potanin, se mohl chlubit tím, že Rusku zachránil jeden z nejcennějších výtvarných klenotů, který by jinak skončil v nějaké zahraniční sbírce. A Inkombank měla o pár dluhů méně.

To bylo před deseti lety, kdy Rusko zasáhla finanční krize. Teď k nám dorazila ta celosvětová. České banky zatím nekrachují ani nemají v sejfu žádného Maleviče. Nicméně situace je obdobná: když přijde na bankovní dům velký problém, jedna z prvních věcí, které se zbaví, je právě výtvarné umění. Přestává se nakupovat do bankovních sbírek, vázne spolupráce s galeriemi, v nejhorším se rozprodávají léta střádané kolekce. Všichni se zatím tváří, že se zas tak moc neděje. Ale děje se.

Pokračování nejisté

Je to takový otravný rituál: na tiskové konferenci se představí sponzor výstavy, řekne pár slov o tom, jak je hrdý, že ji podporuje, a nastane rozpačité ticho, protože všichni jsou zvědaví na expozici. Předminulý čtvrtek v Galerii Rudolfinum nastala změna. V době, kdy všichni dávají od umění ruce pryč, totiž UniCredit Bank síni věnovala milion korun. Udělala to sice pomocí směšně předimenzovaného šeku, nicméně potlesk auditoria byl velký tak akorát.

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1639
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte