2009-254-mobr-73R062009n.jpg
2009–254-mobr-73R062009n.jpg • Autor: Respekt

2009-254-vobr-73R062009.jpg
Autor fotografie: Archiv autorky • Autor: Respekt

Ta bolest je nepředstavitelná. Zalapám po dechu, vzepnu se a zařvu třikrát víc, než křičím posledních osm hodin. A vidím, jak ode mě odnášejí mokré červené tělíčko. Naše dítě. Vytáhli ho ze mě kleštěmi. Tak to rozhodně nebylo v plánu.

Nejsem žádná potrhlá přírodňačka. Pečlivě jsem naplánovala porod doma, důkladně jsem vybrala porodní asistentku, zamluvila jsem si dulu, změnila gynekologa… Porod doma jsem volila nikoli z lehkomyslnosti, jak se tu často mylně vykládá, ale z maximální zodpovědnosti. Šlo mi hlavně o to, abych měla dítě hned a už napořád u sebe, abych ho mohla hřát na svém břiše místo v inkubátoru, aby včasné přiložení pomohlo spustit laktaci a já ho mohla bez problémů kojit. Nechtěla jsem, abych byla během porodu medikovaná ani aby mi bylo provedeno protržení vaku blan a nástřih hráze a aby se pupečník přestřihl dřív, než dotepe. Bohužel, všechno jsou to standardní postupy českých porodnic, na které jsem nechtěla přistoupit. Jenže místo toho ležím na porodním sále s nohama nahoře a doktor mi zašívá nástřih od ucha k uchu. A já mu upřímně děkuju.

Kontrakce začaly po půlnoci. Druhý den v poledne už jely naplno. Uklízela jsem jako divá, a když přišla kontrakce, šla jsem na všechny čtyři a hekala. „Uf, Uf, to byl den,“ pouštěli jsme si s mužem písničku Václava Koubka a smáli se tomu. Převládala radost, že si tělo ví rady. Asi ve dvě jsem si vlezla do…

2009_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte