08_natalka_CTK_R50_2009_n.jpg
08_natalka_CTK_R50_2009_n.jpg • Autor: ČTK

„Tento návrh zákona je vlastně jakýmsi závěrečným zlatým hřebem v naprostém vymazání vládního protideficitního balíčku.“
Místopředseda ODS Petr Nečas o finální verzi státního rozpočtu na příští rok

08_rozpocet_jaros_R50_2009_s.jpg
08_rozpocet_jaros_R50_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Sněmovna se pře o rozpočet
ODS hrozí odmítnutím státního rozpočtu na příští rok. Klíčovým tématem sporu mezi pravicí a levicí jsou návrhy ČSSD v rozsahu asi 12 miliard korun. Sociální demokraté odmítli plánované snížení platů ve veřejné sféře o čtyři procenta. Chtějí také zvýšit přímé platby zemědělcům a příspěvek poskytovatelům sociální péče. Ve hře je i 13. důchod. Peníze hodlá ČSSD brát v jiných rozpočtových kapitolách, zhruba polovička by se promítla ve větším schodku, odhadovaném už dnes na 163 miliard.

08_savoi01_foto_aktualne_R5_s.jpg
08_savoi01_foto_aktualne_R5_s.jpg • Autor: Respekt
Začal proces Savoy
U soudu se minulý týden začala projednávat kauza Savoy – před Obvodním soudem pro Prahu 1 stanuli, skryti před zraky veřejnosti, bývalý pracovník rozvědky Petr Bakeš a bývalý policista Jiří Dvořák, kteří jsou obviněni, že se podíleli na úniku nahrávky ze schůzky hradního kancléře Weigla a lobbisty Šloufa před loňskou volbou prezidenta.

Soudci chtějí větší nezávislost
Soudcovská unie ČR usiluje o nový model správy justice. Cíl je jasný – větší nezávislost na ministerstvu spravedlnosti. Řešením by podle prezidenta unie Tomáše Lichovníka mohla být jedenáctičlenná nezávislá nejvyšší rada soudnictví rozhodující o obsazení vedoucích postů na soudech. Unie zároveň požádala ministryni Danielu Kovářovou o zveřejnění pravidel, na jejichž základě ministerstvo dosud funkcionáře vybírá. To je dnes podle soudců často netransparentní a zpolitizované.

Prasečí chřipka postupuje
V Česku zemřelo již 22 lidí s prasečí chřipkou, z toho 14 během uplynulého týdne. Většina pacientů trpěla chronickým onemocněním srdce nebo plic, u čtyř pacientů však nebyla uvedena žádná vedlejší diagnóza, u dalších čtyř lidí ministerstvo zdravotnictví uvádí jako vedlejší diagnózu obezitu. Ministerstvo uklidňuje občany, že rozšíření infekce odpovídá běžným chřipkovým onemocněním, a motivuje k očkování chronicky nemocných osob. Do země mezitím dorazilo 167 tisíc očkovacích dávek. Velká část lékařů a sester však vakcínu odmítá, látka podle nich není dostatečně kvalitní.

Gripeny opět bez viníků
Policie ukončila vyšetřování korupce při pronájmu stíhaček Gripen. Podobně jako na počátku tisíciletí detektivové konstatovali, že při obchodu schváleném kabinetem Miloše Zemana v roce 2002 se uplácelo, viníky však nelze usvědčit. Čerstvě skončené vyšetřování ještě prověří kontrola, kterou obratem nařídila nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

08_unicorn_varianta_foto_ji_s.jpg
08_unicorn_varianta_foto_ji_s.jpg • Autor: Respekt
Zkorumpované sčítání
Miliardový tendr na technické zabezpečení sčítání lidu zadaný Českým statistickým úřadem je podezřelý z toho, že je šitý na míru jen jedné firmě a provází ho korupce. Šéf softwarové firmy Unicorn Vladimír Kovář oznámil Hospodářským novinám, že mu kdosi v létě nabízel za 20 milionů korun hlasy dvou členů výběrové komise. Přidal se k němu šéfporadce premiéra Vladimír Mlynář, který měl podle vlastních slov už v září v ruce dokument upozorňující na podezřelé okolnosti tendru a seznámil s jeho obsahem vedení statistického úřadu. Ti přesto tendr nechali běžet. Premiér Jan Fischer své bývalé podřízené z úřadu vyzval, aby tendr prošetřili nebo rovnou zastavili.

Odškodnění za vyhazov
Do závěrečného čtení jde návrh zákona na odškodnění lidí, kteří přišli v období mezi lety 1948 a 1990 z důvodu komunistické perzekuce o práci. Mělo by se jednat o příspěvek zhruba 2500 korun měsíčně. Podmínkou pro získání nároku na příspěvek by měl být ověřený opis osvědčení o mimosoudních rehabilitacích, týkat by se měl asi 3100 jeho držitelů a přibližně 500 vdov a vdovců. O žádostech bude rozhodovat Česká správa sociálního zabezpečení.

Náhubek beze změn
Takzvaný náhubkový zákon se opět dostal do sněmovny. Ministr pro lidská práva Michael Kocáb navrhoval upravit jej tak, aby soudy mohly rozlišovat mezi právem na soukromí a právem na svobodu projevu. Úprava nakonec neprošla, zablokovali ji poslanci ČSSD.

Kontroly v Plzni pokračují
Kontroly na plzeňské právnické fakultě přinesly další výsledky: větší či menší nedostatky nalezla kontrolní komise u více než třetiny ze 124 dosud prověřovaných rigorózních prací, chybí také téměř všechny protokoly o přijímacím řízení. Tyto informace potvrzují, že na fakultě vládl chaos a podporují i podezření ze záměrné manipulace.

08_natalka_CTK_R50_2009_s.jpg
08_natalka_CTK_R50_2009_s.jpg • Autor: ČTK
Natálka doma
Dvouapůlletá Natálie Siváková, popálená po žhářském útoku, byla minulou středu propuštěna z nemocnice. Je to poprvé, kdy v Česku přežilo tak malé dítě natolik rozsáhlé popáleniny. Soud s obviněnými by měl začít příští rok na jaře.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte