Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Česká inteligence

Normativní právník

61mala_R34_2009_n.jpg
61mala_R34_2009_n.jpg • Autor: Respekt

František Weyr (1879–1951)

V republice, která se zrodila v říjnu 1918, se s lidmi jako on vlastně moc nepočítalo. Revolucionáři v popředí očekávali, že vládnout se bude revolučně, změna bude stíhat změnu. Weyrův „starorakouský“ původ (narozen ve Vídni a vychován ke konzervativním úřednickým ctnostem) se proto zpočátku jevil jako zátěž, jejímuž nositeli se povede tím lépe, čím dříve ji dokáže odhodit. Ale plynula léta a ukazovalo se, že stát kromě vyznavačů změny potřebuje jako sůl právě lidi jako Weyr – úředníky považující za otázku cti zachovat status quo. Z problematické symbiózy obou lidských typů, kde k prvnímu patřili například Masaryk a Beneš a k druhému třeba Švehla (nebo Weyr), se rodila dynamika první republiky.

61_R34_2009_s.jpg
61_R34_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Z Vídně, kde Weyr strávil první více než třetinu života, si kromě návyků vyšší společnosti císařského města přinesl také nedůvěru k českým nacionálům. Po roce 1918 se v Praze na Vídeň plivalo, ale Weyr se nestyděl přiznat, že ho toto město učinilo kosmopolitou. I když vychovaný poněmčenou, kdysi českou matkou, považoval se za lepšího Čecha než mnozí vlastenci, které viděl v neděli na Žofíně u piva zpívat Hej, Slované. Kdo chtěl ve Vídni vyjít s příslušníky všech „ujařmených národů“, ten se musel snažit mnohem víc – výsledné multikulturní soužití tam před první světovou válkou sice mnohdy drhlo,…

2009_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte