Těžko si představit ukázkovější střet zájmů. Někdejší hejtman Moravskoslezského kraje za občanské demokraty Evžen Tošenovský pracoval v dozorčí radě OKD a za tuto práci (šlo prý o účast na pěti jednáních) vloni získal odměnu 3,2 milionu korun. To je větší příjem, než jaký hejtman obdržel ve své funkci za službu občanům. Jenže politik by neměl vzbuzovat podezření, že není závislý jen na odpovědnosti vůči svým voličům, ale také na zájmech privátní firmy.

Kdyby si OKD, která je jednou z nejvýznamnějších společností v regionu (spolumajitelem je Zdeněk Bakala, jenž vlastní i týdeník Respekt), domluvila se zástupci kraje, že je pozve do dozorčí rady, aby se utužovaly vztahy, nebylo by na tom nic zvláštního. Jak politici, tak podnikatelé jsou pro kraj nezbytní. Muselo by však jít o „neziskovou“ spolupráci. Jinak řečeno za členství v dozorčí radě by se hejtmanovi podobně jako poslancům nemělo platit. Jakmile jde však o štědře honorovanou obchodní záležitost, je tu problém.

Politik si musí vybrat, jestli chce dělat byznys, anebo politiku. Kombinace je chybná už z toho důvodu, že někdy jsou zájmy těchto složek v protikladu. A kdo má pak rozřešit, jestli politik hájí voliče, nebo podnikání? V zákonu o střetu zájmů z roku 1992 byla dobrá definice konfliktu odpovědnosti (později ji politici vyřadili), protože v ní stálo: „Střetem veřejného zájmu se zájmem osobním se rozumí takové jednání, popřípadě…

2009_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte