2009-64-mobr-digikino.jpg
2009–64-mobr-digikino.jpg • Autor: Respekt

2009-64-vobr-52malaR032009.jpg
Fotografie: Zážitek i pro laika. – Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt

I pro laika je návštěva této promítací kabiny nebývalým zážitkem. Stačí znát zabezpečovací kód, spojit kabelem pevný disk o velikosti kapesního diáře s počítačovým serverem a o chvíli později se v sále pro 170 diváků rozezvučí kvalitní prostorový zvuk a na širokém devítimetrovém plátně začíná projekce amerického animovaného 3D filmu. Se speciálními brýlemi na nose poskytuje iluzi trojrozměrného obrazu, který si Češi mohli zatím dopřát jenom v kině IMAX. „Takhle by mohla být do pěti let vybavena všechna kina ve městech nad pět tisíc obyvatel,“ rozhlíží se zálibně po novotou zářícím prostoru s červenými sedačkami Jan Konopásek, ředitel společnosti Xtreme Cinemas, poskytující jednosálovým kinům techniku a veškerý servis pro digitální promítání.

Nejsme v Praze ani v krajském městě, ale v pouze šestitisícových Dobřanech u Plzně. To, co by mohlo vypadat jako rozmařilost nebo libůstka místní samosprávy, je spíše pragmatickým krokem, který je třeba ocenit. Před měsícem otevřené digitální kino, splňující dohodnuté standardy hollywoodských studií, koneckonců ještě tento měsíc doplní parametrově srovnatelní bratříčci v Sokolově a Lounech a další města stojí v zástupu čekatelů. Ve světě totiž – a s malým zpožděním nyní i u nás – začala nabírat vysoké obrátky největší technologická revoluce ve filmovém průmyslu od přechodu na zvukový film.

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte