Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Trendy

Auto s kabelem

Směrů, kudy se může vývoj automobilů vydat, je hned několik. Řada automobilek vyvíjí vozy na vodíkový pohon. Jejich rozvoj však naráží hlavně na to, jak složité je doplňování paliva, jeho výroba a s tím spojené budování infrastruktury. Takže elektřina, zejména v kombinaci s konvenčním spalovacím motorem (hybridní pohon), se v této chvíli skutečně zdá být tou nejrealističtější alternativou

2009-82-mobr-trendy.jpg
2009–82-mobr-trendy.jpg • Autor: Respekt

2009-82-vobr-68AR032009.jpg
Fotografie: Všichni k zásuvkám. (General Motors představují nový Chevrolet Volt) – Autor: ISIFA • Autor: Respekt

Pro Petra Dvořáka je to denní rutina. Přijede do práce, zaparkuje svoje auto, odklopí přední espézetku a vytáhne přívodní kabel. Ten zapojí do sítě, prodlužovací šňůru má už připravenou. Díky tomu má jistotu, že se mu auto během pracovní doby nabije a on odpoledne může jet zase domů.

Petr Dvořák je jeden z majitelů elektromobilu: je jich zatím v Česku jen několik desítek a jejich vozy jsou většinou různé malosériové modely, které kdysi kdesi nějaká automobilka vyrobila v záchvatu vizionářství a které si jejich majitelé svépomocí vylepšují.

Jenže teď to prý bude jinak. Přívodní šňůra by se mohla stát docela běžnou součástí autovýbavy. A v roce 2012 by si, pokud vše půjde tak, jak je naplánováno, mohli lidé vybírat z mnoha modelů aut, které jezdí částečně nebo úplně na elektřinu ze sítě. Ty nejlevnější by měly být za cenu kolem půl milionu a sto kilometrů jezdit za dvacet až padesát korun, to podle tarifu.

GM a BYD

Když se koncern General Motors na konci roku ucházel o státní peníze, sypal si popel na hlavu. Dokonce se veřejně omluvil velkým inzerátem za svoje chyby. Jeden z bodů sebeobžaloby byl: „Příliš jsme se zaměřovali na pick-upy a terénní vozy.“ Rozuměj nejžravější, nejplýtvavější třídy automobilů.

Nyní se vizitkou GM má stát automobil úplně jiného ražení, Chevrolet Volt. Kromě nádrže má tento automobil…

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte